Kampania społeczna Dear Dad

6538

Kampania społeczna Dear Dad przygotowana przez norweską organizację przeciwdziałania przestępczości wobec kobiet Care.no od kilku dni wzbudza na świecie wiele kontrowersji. Dotyka ona zagadnienia bezrefleksyjnego przyzwalania na psychiczną i emocjonalną przemoc wobec kobiet, która często może skończyć się bezpośrednią przemocą fizyczną.

W filmie promującym kampanię Dear Dad problemy kobiet są przedstawione z perspektywy dziewczynki, która przygotowuje się do przyjścia na świat. Na początku spotu dziewczynka dziękuje tacie, za opiekę, jaką sprawuje nad nią i jej mamą w czasie ciąży. Jednak szybko zauważa i wskazuje zagrożenia na jakie przez całe życie będzie narażona, ponieważ urodziła się kobietą. W wieku lat 14 koledzy ze szkoły będą wyzywać ją od najgorszych, ponieważ uważają to za zabawne i nie widzą w tym nic złego. Kilka lat później na jednej z imprez, kiedy wszyscy będą pod wpływem alkoholu, chłopak zacznie jej wkładać rękę w majtki, pomimo jej sprzeciwów. W wieku lat 21 zostanie zgwałcona przez syna przyjaciela rodziny. A na koniec wda się w destrukcyjny związek z mężczyzną, który miał być miłością jej życia, natomiast teraz okłada ją pięściami.

Ogólny wydźwięk kampanii zmusza do refleksji nad tym do jak wielkich dramatów mogą prowadzić pozornie niewinne zachowania i ich akceptacja przez otocznie. A niecodzienna, sucha, wręcz wyprana z emocji narracja wzmacnia siłę przekazu.


[one_sixth]
[/one_sixth][five_sixth_last]

Autor wpisu: Daria Ulaszewska

Studentka. Modelka. Miłośniczka filmów z lat ’30. Jej marzeniem jest podróż na Antypody, oraz skok ze spadochronem pomimo paraliżującego lęku wysokości. Nie znosi lenistwa, co nie przeszkadza jej spać do południa. Od niedawna mieszkanka miasta 100 mostów.[/five_sixth_last]