Francja mówi stop chudym modelkom. Rewolucja w świecie mody?

5963

Jak wiadomo modelka musi spełniać różne wymagania. Między innymi ważne jest aby była wysoka, szczupła, miała proporcjonalną sylwetkę, regularne rysy twarzy a jednocześnie aby jednak miała “to coś” co przyciąga uwagę. Realia są jednak takie, że projektanci do pokazów wykorzystują najczęściej bardzo szczupłe modelki a kampanie reklamowe i fotografia reklamowa opiera się na zmodyfikowanych graficznie nie do końca prawdziwych wizerunkach. Taki stan rzeczy może wprawiać w kompleksy miliony kobiet i mężczyzn na całym świecie oraz może przyczyniać się do karykaturalnego postrzegania swoich “niedoskonałych” sylwetek i twarzy przez nastolatki.

W połowie grudnia francuski parlament przyjął poprawki do ustawy zdrowotnej przewidujące zakaz zatrudniania wychudzonych modelek oraz zakaz promowania w Internecie stron lansujących anoreksję.

O tym czy modelka może wyjść w pokazie decydować będzie lekarz, wystawiający certyfikat. Podczas badania pod uwagę będzie brał szereg kryteriów m.in. wiek, płeć, wzrost, wagę, morfologię czy cykliczność menstruacji. Pracodawca będzie musiał wymagać od modelek zaświadczeń o zdolności do pracy, ponieważ w razie zatrudnienia dziewczyn bez wymaganych przez obecne prawo certyfikatów może zostać obciążony niebagatelną karą 75 tyś. € lub nawet 6 miesiącami pozbawienia wolności.

Parlamentarzyści nakazali również magazynom modowym oraz osobom tworzącym kampanie reklamowe umieszczać adnotacje dotyczące, czy dane zdjęcia były poprawione przy użyciu programu graficznego i w jaki sposób. Czy sprawdzi się to w przypadku retuszowanych zdjęć, nie wiadomo bo przecież praktycznie wszystkie fotografie które możemy zobaczyć w prasie kolorowej czy Internecie w mniejszym lub większym stopniu podlegają procesom edycyjnym :)

Nowe prawo we Francji ma na celu zmianę podejścia świata mody do kobiecego ciała, gdyż wg autorów ustawy doszliśmy do etapu gdzie wszystkim nam wbijane jest do głowy, że idealna kobieta to supermodelka z cudowną cerą i doskonałą sylwetką co może być powodem, że tak dużo ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia odżywiania (w tym anoreksja lub bulimia). W przypadku Francji jest to ponad 40 tyś zdiagnozowanych przypadków chorobowych.  To czy nowe prawo będzie przestrzegane dowiemy się już niedługo, bowiem pod koniec lutego oczy całego świata mody zwrócone będą na stolicę Francji podczas Paris Fashion Week SS2016/17. Bardzo jesteśmy ciekawi jak branża mody we Francji w praktyce zmierzy się z problemem.

źródła: NewsBeat Social, Vogue,


Autor wpisu: Daria Ulaszewska

Studentka. Modelka. Miłośniczka filmów z lat ’30. Jej marzeniem jest podróż na Antypody, oraz skok ze spadochronem pomimo paraliżującego lęku wysokości. Nie znosi lenistwa, co nie przeszkadza jej spać do południa. Od niedawna mieszkanka miasta 100 mostów.