Wystawa fotografii ‘Vogue 100: A Century of Style’

6220

National Portrait Gallery w Londynie otworzyła wczoraj niezwykłą wystawę fotografii pt. ‘Vogue 100: A Century of Style‘. Na wystawie znalazły się zdjęcia najlepszych fotografów świata wykonywane na przestrzeni ostatnich stu lat dla brytyjskiego Vogue, czyli od momentu jego założenia w 1916 roku! Zaprezentowana kolekcja zdjęć składa się z ponad 280 obrazów wyselekcjonowanych z archiwów Condé Nast i zebranych razem po raz pierwszy… zdjęć opowiadających historię najbardziej wpływowego magazynu modowego na świecie.

Wśród nazwisk autorów tej wyjątkowej kolekcji znajdują się takie sławy jak: Horst P Horst, Mario Testino, Norman Parkinson, Cecil Beaton, Irving Penn, Edward Steichen, Steven Meisel, Nick Knigh, Corrine Day, David Bailey, Tim Walker, Helmut Newton czy Patrick Demarchelier.

Wystawa zorganizowana została przy ścisłej współpracy Vogue UK i jest częścią obchodów stulecia tego magazynu. Zamknięcie wystawy planowane jest na 22 maja 2016 tak więc wszyscy mamy jeszcze czas, żeby zorganizować małą wyprawę do Londynu i ją zobaczyć na własne oczy.


Vogue 100: A Century of Style exhibition!

Wystawa zaprezentowana jest w sposób chronologiczny przy czym kierunek zwiedzania wystawy jest odwrotny niż zazwyczaj. Zaczynamy oglądać ją od czasów dzisiejszych aby w kolejnych krokach zacząć cofać się w czasie i finalnie dotrzeć przez minione dziesięciolecia do pierwszego numeru brytyjskiego Vogue.

870_Vogue_floorplan
Rozplanowanie wystawy Vogue 100: A Century of Style w National Portrait Gallery

Album fotografii towarzyszący wystawie Vogue 100: A Century of Style

264_pub_vogue
Okładka okolicznościowego i towarzyszącemu wystawie albumu: Vogue 100: A Century of Style.

Zasadniczo Vogue może być w najprostszy sposób odbierany jako magazyn modowy, ale tak the facto nigdy nie był tylko i wyłącznie ilustrowanym magazynem. Należy mu przypisać raczej rolę decydującą rolę kreatora zjawisk na scenie kulturalnej z historią która obejmuje najbardziej innowacyjne i intrygujące dziesięciolecia w historii mody, stylu ale także w sztuce i społeczeństwie. Dlatego też wraz z wystawą fotografii dla podkreślenia wagi tego wydarzenia zaplanowano wydanie towarzyszącego wystawie albumu fotograficznego. Album w twardej oprawie będzie składał się z 304 stron na których znajdziemy ponad 350 ilustracji (w tym zapewne większość zdjęć z samej wystawy). Album ma być dostępny już niebawem poprzez stronę internetową National Portrait Gallery i kosztował będzie (w specjalnej cenie galeryjnej) 35 funciaków. Zamówienia w przed-sprzedaży można składać już teraz! Dostępny będzie również katalog wystawy z komentarzem napisanym przez kurator wystawy Robin Muir oraz poprzedzony wstępem Polly Devlin z Vogue UK. Katalog w miękkiej oprawie dostępny będzie w cenie 14,95 funciaków.

Otwarcie wystawy: 11 luty 2016
Zamknięcie wystawy: 22 maj 2016
Miejsce: National Portrait Gallery w Londynie
Strona internetowa: www.npg.org.uk


update: 19.02.2016

Vogue 100: A guided tour with the editors


Autor wpisu: Tomasz Mosionek

Wydawca i redaktor naczelny Promodels Magazine. Właściciel agencji specjalizującej się w promocji marki w internecie i SEM. Producent sesji zdjęciowych oraz eventów. Doświadczony fotograf z korzeniami ‘analogowymi’. Pasjonat Polaroida. Humanista wierzący, że najważniejsze w tym co się robi to w pierwszej kolejności aby być zawsze człowiekiem a oczekując od świata zmian, powinno się zaczynać najpierw od zmieniania siebie.