Co wyróżnia ubrania fair trade?

872

Biznes modowy jest coraz częściej krytykowany za produkcję ubrań niskiej jakości w fabrykach, w których wykorzystuje się pracowników do granic możliwości. Ten niekorzystny trend jest ciosem dla firm, które nigdy nie stosowały nieuczciwych praktyk. Aby podkreślić swoją uczciwość, przedsiębiorstwa odzieżowe mogą dołączyć do grona firm ze znakiem Fair Trade. Dowiedz się o nim więcej.

  1. Czym jest znak Fair Trade?
  2. Jak powstają ubrania Fair Trade?
  3. Zalety odzieży Fair Trade

W branży modowej pojawiło się sporo głosów, skłaniających przedsiębiorstwa odzieżowe do produkcji lepszych jakościowo ubrań i uczciwego traktowania pracowników. Krytyka spadła bowiem na firmy, które decydują się na szycie swoim produktów w szwalniach w krajach trzeciego świata oraz za przyczynianie się do degradacji środowiska naturalnego. Jeżeli interesuje Cię zrównoważona moda i dbałość o środowisko, dowiedz się więcej o ubraniach Fair Trade.

Czym jest znak Fair Trade?

Znak certyfikacyjny Fair Trade mogą uzyskać jedynie te firmy, które podejmą współpracę z Fairtade Polska. Umowa podpisana z polskim przedstawicielem jest przyznawana na konkretne produkty, na przykład na ubrania Fair Trade – KOKOworld.pl.

Uzyskanie licencji wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Środki pozyskane w ten sposób są przeznaczane na promocję Fairtrade w danym kraju. Dodatkowo licencjobiorca jest zobowiązany do zapoznania się ze standardami produkcji i stosowania znaku na opakowaniu produktu, który te standardy spełnia. Aby uniknąć nieporozumień, producent dokumentuje łańcuch dostaw surowców z odpowiednimi certyfikatami. Dotyczy to wszystkich surowców, które są potrzebne do wykonania produktu końcowego.

Fairtrade Polska ustala standardy i jednocześnie pomaga przedsiębiorcom w ich osiąganiu. Po wprowadzeniu określonych zasad produkcji, instytucja dokonuje kontroli ich przestrzegania. Jednocześnie wspiera producentów w promowaniu certyfikowanych towarów.

Jak powstają ubrania Fair Trade?

Fair Trade zmienia handel i wpływa na życie ludzi, którzy biorą udział w procesie wytwarzania różnych produktów. Fundusze z instytucji udzielającej certyfikatu trafiają z powrotem do rolników i producentów surowców, dzięki czemu wszyscy pracownicy firm produkcyjnych mają godziwe warunki zatrudnienia i wyższe pensje.

Globalny ruch Fair Trade przyczynia się zatem do zwiększania sprawiedliwości w handlu, przywracając jego równowagę. Po jego wprowadzeniu udało się zabezpieczyć producentów ustaleniem minimalnej ceny na główne towary. Dzięki temu eliminuje się ubóstwo, występujące głównie wśród producentów i pracowników zakładów dostarczających ważne surowce dla przemysłu lekkiego i ciężkiego. Postawa Fair Trade ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla krajów takich jak Indie, Chiny, Wietnam, czy Kambodża, gdzie tania siła robocza (często pozyskiwana wśród dzieci) była wykorzystywana do pracy w nieludzkich wręcz warunkach. Pracownicy w systemie Fair Trade są chronieni przejrzystymi standardami. Dotyczy to również kobiet, które wspiera się w zakładaniu własnych firm i zostawaniu lokalnymi liderkami.

Ubrania Fair Trade powstają wyłącznie z surowców, które pochodzą od uczciwie wynagradzanych rolników i dostawców materiałów syntetycznych. Odzież jest szyta w szwalniach, w których przestrzega się praw człowieka, zatrudnia się jedynie dorosłych pracowników oraz wypłaca się im wynagrodzenie na poziomie zapewniającym możliwość utrzymania się w danym kraju. W szwalniach nie dochodzi do nadużyć. Pracownicy wykonują swoje obowiązki zgodnie z obowiązującym prawem pracy, co pomaga walczyć z ubóstwem w państwach trzeciego świata. Dzięki temu przynależność do Fair Trade to znacznie więcej niż zwykła certyfikacja.

Zalety odzieży Fair Trade

Głównym atutem odzieży Fair Trade jest jej staranne wykonanie z wysokiej jakości surowców. Materiały dostarczane do szwalni pochodzą od sprawdzonych dostawców, którzy stosują się do licznych standardów. Dodatkowo w szwalniach unika się tworzenia odzieży w systemie akordowym. Zamiast niego stawia się na precyzję i uczciwą stawkę godzinową, która każdemu pracownikowi umożliwia staranne wykonywanie powietrznych mu zadań. W ten sposób tworzy się ubrania, które służą długo i zachowują ładny wygląd nawet po wielu miesiącach użytkowania.

Odzież Fair Trade jest dedykowana wszystkim, którym zależy na zrównoważonym rozwoju wszystkich regionów świata. Wybierając ubrania ze znakiem certyfikującym Fair Trade, wspiera się lokalnych producentów z różnych krajów i przeciwdziała się nieuczciwym praktykom niektórych firm z branży modowej. Dodatkowo walczy się z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i nadmierną konsumpcją, która przyczynia się do zaśmiecania świata i rujnowania unikatowych ekosystemów.

Noszenie ubrań Fair Trade jest zatem czymś więcej niż tylko zakładaniem odzieży, której krój i kolor odpowiada gustom użytkownika. Odzież z tym znakiem to wsparcie dla wszystkich, którzy żyją w krajach przez lata wykorzystywanych do zaspokajania nadmiernych potrzeb. Wystarczy sięgać po ubrania produkowane w uczciwy sposób, a zmieni się świat na lepsze.

źródło: artykuł partnerski