Podstawowy sprzęt fotograficzny

3385
a young photographer in the process of shooting in the Studio

Fotografowanie imprez stało się bardzo popularną metodą dorabiania do pensji, a niejednokrotnie przekształca się w pracę na pełen etat. W Polsce branża modelingu przeżywa prawdziwy rozkwit, dlatego zapotrzebowanie na fotografów stale rośnie. W co należy wyposażyć się w pierwszej kolejności, aby zacząć naukę robienia zdjęć?

Aparat i obiektywy

Najważniejszym narzędziem pracy każdego fotografa jest aparat, inaczej nazywany body lub korpusem. Wymagania agencji, modelek oraz modeli dotyczące jakości zdjęć są tak wysokie, że w grę wchodzi praktycznie jeden rozmiar matrycy, czyli pełna klatka. Najczęściej wybierane są tak zwane bezlusterkowce i tylko od osobistych preferencji oraz poleceń innych osób z branży zależy, czy przyszły fotograf wybierze aparat marki Sony, Nikon, Olympus, Panasonic, czy Canon. Wszyscy producenci mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony, niemniej jednak przy użyciu każdego sprzętu można wykonać piękne fotografie. Kolejną kwestią są obiektywy, które poza parametrami technicznymi różnią się od siebie typem mocowania. Choć niektórzy fotografowie używają specjalnych adapterów umożliwiających podłączenie obiektywów z innym typem mocowania niż przewidział producent, początkujące osoby powinny raczej wybrać jeden typ bagnetu i z niego korzystać. Kolejną kwestią, przez wielu uważaną za najważniejszą, jest wybór obiektywu. W większości przypadków używane są modele z ogniskową mieszczącą się w zakresie od 35 do 85 mm. Warto jednak pamiętać, że skrajnie niska wartość wydłuża perspektywę, natomiast skrajnie wysoka ją skraca.

Dodatkowy sprzęt

W fotografowaniu modelek i modeli, w większości przypadków należy skupić się na odzieży, dlatego aby osiągnąć jak najlepszą ostrość i stabilność, na początek warto zainwestować w statyw. Choć doświadczeni fotografowie nie zawsze z niego korzystają, początkujące osoby nie mają aż tak pewnej ręki. Oczywiście nie trzeba od razu inwestować w duże statywy z olejową głowicą. W zupełności wystarczy prosty model bezrozpórkowy. Ważne aby charakteryzował się kompaktowymi rozmiarami, niską wagą oraz kompatybilnością z posiadanym aparatem. Kolejną kwestią są akumulatory. W zależności od długości sesji, warto wyposażyć się w przynajmniej dwie baterie, które umożliwią nieprzerwaną pracę przez długie godziny. Wszystkie zdjęcia są zapisywana na karcie pamięci. Dobrze wybrać model cechujący się wysoką prędkością odczytu i zapisu danych, dzięki której praca stanie się bardziej komfortowa. Zazwyczaj wybierane są modele 32 GB. Mała pojemność sprawia, że w przypadku uszkodzenia nośnika jest szansa, że nie wszystkie zdjęcia przepadną. Należy zaopatrzyć się w przynajmniej dwie szybkie karty pamięci. Jeżeli budżet pozwoli, warto także zastanowić się nad zakupem oświetlenia, które głównie wykorzystuje się na sesjach w studiu. Najpopularniejsze modele LED, oprócz wysokiej wydajności świetlnej, charakteryzują się również energooszczędnością i stosunkowo niską emisją ciepła. Dodatkowe oświetlenie znacząco poszerza możliwości fotografa, jednak na początku kariery nie jest niezbędne. Najczęściej inwestują w nie fotografowie mający własne studia. Kompletując sprzęt warto wybierać sprawdzone sklepy oferujące profesjonalne doradztwo oraz pomoc na każdym etapie zakupów. W https://www.creativetools.pl/, oprócz wyżej wymienionych urządzeń, można znaleźć szeroki wybór dodatków ułatwiających pracę na późniejszym etapie kariery.

źródło: artykuł partnerski / fot. materiały prasowe