Jak zostać modelką? Modeling od kuchni

12029

Wiele z moich młodych czytelniczek, zafascynowanych światem mody, często pisze do mnie maile z zapytaniem, « jak zostać modelka? » W dzisiejszym poście, postaram się , krotko i zwięźle, odpowiedzieć Wam na to właśnie pytanie. Zdecydowałam się napisać na ten temat, aby wiele młodych dziewczyn nie dało się złapać w sidła naciągaczy, oferujących im złote góry….

Podstawowe pytanie, które powinna zadać sobie każda młoda dziewczyna mająca aspiracje do pracy w tym właśnie zawodzie to: Dlaczego chce zostać modelka ? Jeśli odpowiedzią na nie jest, chęć bycia na czołówkach plotkarskich gazet, zarobienie ogromnych pieniędzy, czy zrobienie wielkiej międzynarodowej kariery, to proponuje jednak zejść na ziemie, i ponownie pomyśleć. Oczywiście, życzę każdej młodej dziewczynie, która pragnie spełnić marzenia pracując jako modelka, aby to właśnie jej się powiodło, i aby stała się gwiazda międzynarodowych wybiegów, jednak takie przypadki to naprawdę jeden na tysiąc !

medal ma zawsze dwie strony

Praca modelki, która kojarzy się większości społeczeństwa z bajkowa, cudowna i lekka, jest tak naprawdę ciężkim wyzwaniem. Jasne, ze fajniej wstawać na sesje zdjęciową niż do pracy na taśmie w fabryce, ale uwierzcie mi, ze ze medal ma zawsze dwie strony….

Aby stać się modelka, kandydatka musi mieć odpowiednie predyspozycje fizyczne. To ze ciocia Zosia powie Ci, ze jesteś śliczną dziewczyna, ze podobasz się koledze ze szkolnej ławki, i ze jesteś szczupła, niestety nie kwalifikuje Cię, do bycia modelka. Wymagania są zdecydowanie większe. Musisz być wysoka! Wzrost minimalny na wybieg to 175cm (max 182cm), jeśli jesteś niższa, to możesz próbować swoich sil, jako foto modelka. Jednak, jeśli masz poniżej 170 cm wzrostu, to niestety Twoje szanse są już przekreślone….. Waga, tak naprawdę ma niewielkie znaczenie, niektóre dziewczyny są ciężkie, a mimo to bardzo szczupłe. Liczą się wymiary i morfologia. Wymiary muszą być proporcjonalne i odpowiadające wzrostowi kandydatki. Przysłowiowe 90-60-90, nie są absolutnym wyznacznikiem. Modelka chodząca na wybiegu, przy wzroście 180 powinna mieć maksymalnie rozmiar 36, jeśli jest niższa to nawet 34! Jeśli jednak dziewczyna pracuje jako foto modelka na rynku komercyjnym to rozmiar 36 a nawet 38 są ok. Osobiście pracując przez wiele lat na zagranicznych rynkach, mogę Wam tylko powiedzieć, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami. Niemcy czy Holendrzy preferują dziewczyny o kobiecych kształtach, raczej w rozmiarze 38. Jednak Francuzi, Włosi czy Anglicy wola szczuplutkie i wysokie, bez mocnego wcięcia w talii. Jednak zawsze modelka musi pozostać wysoka, szczupła i zgrabna! Ładna cera, białe zęby, zadbane włosy i paznokcie, na to również agencje zwracają uwagę. Kandydatki z tipsami, tatuażami, piercingami w brwiach czy nosie na pewno nie przypadną im do gustu. Również tlenione blond włosy z czarnymi odrostami, zbyt mocny makijaż czy pomarańczowa opalenizna z solarium, a nawet wulgarny strój, będą powodem do dyskwalifikacji potencjalnej kandydatki. Dziewczyna ma być zadbana, i naturalna, a nie plastikowa i tandetna.

Charakter i osobowość są równie ważne jak sylwetka i twarz

Podczas rekrutacji do agencji, bookerzy zwracają uwagę nie tylko na wygląd fizyczny potencjalnej modelki. Charakter i osobowość są równie ważne jak sylwetka i twarz. Modelka powinna być mila, uśmiechnięta, sympatyczna, otwarta na ludzi i świat. Powinna być bezkonfliktowa i potrafić przystosować się do różnych sytuacji. Dziewczyny na wyjazdach zagranicznych przebywają w “model’s appartament” gdzie dzielą się mieszkaniem, a nawet pokojem z inna modelka. Odpowiedzialność, punktualność, czy profesjonalizm to cechy, na które również zwraca się uwagę. Jednak biorąc pod uwagę młody wiek kandydatek (nawet 15 lat) najważniejsza jest ich dojrzałość emocjonalna. Nikt nie będzie cię pocieszał i przytulał na drugim końcu świata, tylko, dlatego ze masz gorszy dzień. Musisz być silna psychicznie i radzić sobie z problemami. Bardzo często młode dziewczyny, wyjeżdżając z domu na drugi koniec świata, tęsknią, plączą a nawet załamują się, z dala od rodziców. Niestety, agencja nie będzie Cię podnosić na duchu, tylko odeśle do Polski…

Podstawa, aby zostać modelka jest dobra znajomość jeżyka angielskiego, bez której nie wyjedziesz na żaden zagraniczny kontrakt, ze o Nowym Jorku czy Londynie nie wspomnę

Stereotypem stało się utarte powiedzenie, ze modelki inteligencja nie grzeszą…. Jest to absolutna nieprawda! Jeśli dziewczyna jest głupiutka i naiwna, to niestety biznes modowy ja połknie żywcem. Podstawa, aby zostać modelka jest dobra znajomość jeżyka angielskiego, bez której nie wyjedziesz na żaden zagraniczny kontrakt, ze o Nowym Jorku czy Londynie nie wspomnę. Jeśli znasz dodatkowo francuski, włoski, czy niemiecki to będzie to wielkim atutem. Modelka musi również świetnie liczyć….. swoje pieniądze. Ja z matematyki byłam zawsze wybitnie ociężała, ale procenty, przeliczanie walut, odejmowanie kosztów i prowizji mam w małym palcu! Ważne jest również ogólne obycie i wiedza, gdyż przemieszczasz się i podróżujesz po całym świecie, a wiadomo, „co kraj to obyczaj”, Dlatego warto wiedzieć podstawowe rzeczy na temat Państw, do których się wybierasz, aby już na miejscu nie wyjść na głupca.

Jeśli spełniasz już wszystkie wyżej wymienione wymagania, to masz potencjał, aby stać się modelka! Teraz tylko uważaj, aby nie trafić w sidła „pseudo agencji” i „pseudo fotografa”! Karierę międzynarodowa należy rozpocząć od kariery w Polsce, czyli po prostu musisz mieć w kraju swoja tzw. „agencje matkę” Będzie to Twoja główna agencja, która zadba o Ciebie i Twój wizerunek, zarówno w Polsce jak i za granica. To właśnie ta agencja, będzie negocjować dla Ciebie kontrakty do międzynarodowych agencji, ale również umowy na katalogi czy reklamy telewizyjne w Polsce. To oni będą wysyłać Cię na castingi, będą Cię promować i czuwać nad rozwojem Twojej kariery. Jako dojrzała modelka, nie musisz mieć agencji matki, lecz jako początkująca dziewczyna, stawiająca pierwsze kroki w tym biznesie, jest to obowiązkowe?

Prawdziwe polaroidy już od dawna nie istnieją, ale nazwa nadal jest używana, we wszystkich agencjach. Są to zdjęcia, naturalne, które przedstawiają Cię taka, jaka jesteś, na co dzień.

Żadna, ale to żadna poważna i profesjonalna agencja modelek, nie będzie od Ciebie wyłudzać pieniędzy na jakieś wpisowe itp. Jeśli agencja decyduje się na współprace z Tobą, to w Ciebie inwestuje. Nie mowie, ze robi to za darmo, gdyż oprócz pobieranej prowizji, każdy wydatek w związku z Twoja osoba, będzie doliczany do Twojego długu. To jednak agencja organizuje Twoje pierwsze sesje próbne, aby skonstruować Ci książkę (portfolio) wybierają fotografa, wykładają za Ciebie pieniądze, które pozimniej będziesz musiała zwrócić ze swoich zarobków. Również wydruk kompozytek ( rodzaj wizytówki modelki z jej zdjęciami) załatwiają oni. Czasami nawet, mogą opłacić Twoje dojazdy na castingi, jeśli mieszkasz po za miastem.

Aby skontaktować się z agencja, najlepiej wysłać im maila z krótkim opisem siebie, koniecznie umieść swoje wymiary (wzrost, biust, talia, biodra) i nie kłam, nie zawyżaj i nie zaniżaj, oni i tak Cię sprawdza! Podaj kolor swoich oczu i włosów oraz numer buta. Poinformuj, jeśli na twarzy lub ciele masz tatuaże, piercingi czy widoczne blizny. W załączniku wyślij kilka swoich zdjęć, które nazywa się potocznie Polaroidami. Prawdziwe polaroidy już od dawna nie istnieją, ale nazwa nadal jest używana, we wszystkich agencjach. Są to zdjęcia, naturalne, które przedstawiają Cię taka, jaka jesteś, na co dzień.

Dobre polaroidy to:

  • cala sylwetka ubrana i w kostiumie (przód, tył, oba profile) wyraz twarzy naturalny
  • portret z włosami rozpuszczonymi (przód, profile, tył) wyraz twarzy naturalny
  • portret z włosami związanymi (przód, profile) wyraz twarzy naturalny
  • portret (zdjęcie uśmiechnięte)

Pamiętaj, aby ubrania, które nosisz na zdjęciach, dodawały Ci uroku, i ukazywały Twoje atuty. Zrezygnuj z biżuterii, gdyż niepotrzebnie będzie odwracała uwagę od Twojej sylwetki.

Szukając agencji przez Internet, poszperajcie jednak dokładniej w Google, aby nie trafić na oszustów. Poczytajcie różne fora internetowe, poszukajcie dziewczyn, które pracują z dana agencja itp

W Warszawie znajduje się wiele dobrych agencji modelek, wieloletniej czołówki należą Model Plus, D’Vision czy Orange. Jeśli chodzi o młode agencje to warte uznania są New Age Models, Avant czy Rebel. W innych miastach Polski również, znajdują się znane agencje modelek, w Poznaniu od wielu lat króluje Hook, we Wrocławiu SPP, a w mojej rodzinnej Lodzi, Moda Forte, z która zaczynałam ponad 16 lat temu! Szukając agencji przez Internet, poszperajcie jednak dokładniej w Google, aby nie trafić na oszustów. Poczytajcie różne fora internetowe, poszukajcie dziewczyn, które pracują z dana agencja itp. I pamiętajcie ze hostessa to nie to samo, co modelka. Nie tedy droga do kariery moje drogie!

Czasami agencje organizują tzw. castingi otwarte i robią nabór do swojej agencji. Ogłoszenia pojawiają się w prasie lub na modowych stronach internetowych. Do największych, odbywających się na skale międzynarodowa i chyba najbardziej prestiżowych należy Elite Model Lok. Warto spróbować swoich sił, choć konkurencja ogromna!!!

Ten reality show, tak naprawdę, ma niewiele wspólnego z prawdziwym modelingiem.

Programy telewizyjne typu Top Model, to taka troszkę bajka o modelingu. W Polsce, kraju nazywanym fabryka modelek, przyjął się świetnie. We Francji pierwszy sezon, emitowany kilka lat temu nie cieszył się popularnością. Ten reality show, tak naprawdę, ma niewiele wspólnego z prawdziwym modelingiem. Po pierwsze ludzie, którzy pracują w tym biznesie, maja zdecydowanie lepsze maniery niż Tyszka i Woliński, i nawet, jeśli maja Ci coś do powiedzenia, to robią to w sposób mniej brutalny. Modelka nie jest tak degradowana i traktowana przedmiotowo jak w telewizyjnym show. Ma prawo odmówić wykonania pracy, ze względu na poglądy etyczne, religijne czy kulturowe. Sesje zdjęciowe gdzie pozujesz z krokodylem, oblewają cię farba, czy musisz udawać ze jesz surowe mięso należą do wyjątków! Zagraniczne ekipy zdjęciowe, są zdecydowanie milsze, bardzie sympatyczne i mniej zapatrzone w siebie, niż polskie. Na przykład Francuzi, gwiazdują zdecydowanie mniej w porównaniu do Polaków, zarówno fotografowie, styliści czy projektanci. Niemcy bardzo dbają o swoje dziewczyny, szanują godziny pracy, Włosi są zawsze spóźnieni, ale zawsze uśmiechnięci i radośni, co sprawia mila atmosferę…..

Mam nadzieje, ze mój post troszeczkę Wam naświetlił sprawę, oraz ze Wam pomoże w podjęciu dalszych działań. Wszystkim młodym dziewczynom życzę szczęścia, powodzenia i pięknej międzynarodowej kariery!!!


Powyższy tekst jest jest przedrukiem wpisu z cyklu “Modeling od kuchni” z bloga Pauliny z dnia 29 kwietnia 2014
zdjęcie czołówkowe: archiwum prywatne autorki artykułu / na zdjęciach: Paulina Wnuk-Crépy


[one_sixth]
[/one_sixth][five_sixth_last]

Autor tekstu: Paulina Wnuk-Crépy

Pisarka, autorka książki „Mój Paryż, moja miłość„ oraz autorka poczytnego bloga MamawParyżu z (którego kilka artykułów dotyczących modelingu znajdziecie w Promodels Magazine). Młoda, szalona kobieta, mieszkająca już od kilkunastu lat w Paryżu. Była modelka. Żona i matka dwóch córek. Paulina nie uważa, że życie się kończy po trzydziestce!
[/five_sixth_last]