Jak prać szlafrok? Sprawdzone sposoby

2724

W jaki sposób prać eleganckie szlafroki damskie, by mógł być zawsze jak nowy oraz by nie zamienił się w rodzaj ściereczki? Wiele osób poważnie zadaje sobie to pytanie, ponieważ tego typu rzeczy frotte są w prawie każdym domu. Wybierając ciepły szlafrok, wiele osób skupia się na miękkości oraz kolorze, jednak taka rzecz będzie musiała zostać w końcu uprana. Niestabilne barwniki pluszu lub polaru mogą zacząć zanikać w trakcie prania, a rzecz może szybko stracić swój urok. Szlafrok frotte jest najlepszym połączeniem komfortu i ciepła dla ciała, a także oszczędności dla portfela.

Jakie są zasady prania szlafroka?

Należy wyprać szlafrok w dużej ilości wody. Nie powinno się wkładać do pralki innego brudnego prania poza frotowym szlafrokiem, ponieważ uwielbia on samotność. Szlafrok frotte bardzo trudno się spłukuje. Tak samo, jak gąbka, pochłania detergenty, dlatego w przypadku takiego prania, trzeba użyć proszku oraz żelu, który będzie najłatwiejszy do spłukania. Decydując się na wypranie oraz wypłukanie szlafroka frotowego ręcznie, należy usunąć pierścienie oraz pierścionki z palców – wystarczy zahaczyć kosmki i oderwać szlafrok. Płukanie szlafroka trzeba wykonywać ze szczególną uwagą. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie podwójnego, a nawet potrójnego płukania.

Nie można ściskać szaty z dużą prędkością, ponieważ perforowane ściany bębna pralki z prędkością tysiąca lub więcej obrotów działa jak tarka – może to spowodować uszkodzenie tkaniny frotte. Nie ma sensu prać szlafroka frotte w zimnej wodzie, choćby dlatego, że się nie rozciąga, jednak wrząca woda mogłaby się okazać szkodliwa dla kosmków. Powinno się wybierać optymalną temperaturę wody. W czasie prania można dodać trochę płynu do zmiękczania tkanin, w przeciwnym wypadku świeżo uprany oraz wysuszony szlafrok będzie wydawał się włosiem.

Jaki tryb prania szlafroka wybrać?

Jaki tryb prania szlafroka powinno się wybrać oraz jak go wyprać w pralce? Często w takim momencie pojawia się dylemat. Z jednej strony, szlafrok powinien być delikatnie wyprany, ponieważ każdy intensywny tryb na pewno uszkodziłby delikatne kosmki. Z drugiej jednak strony, w takim trybie niemożliwe może być rozciąganie, nie wspominając już o płukaniu oraz wyciskaniu upartego materiału. Należy zatem wykonać następujący schemat: trzeba wybrać delikatny tryb typu obszerne rzeczy lub pranie ręczne, następnie zastosować dodatkowe płukanie, wyłączyć spin, rozpocząć pranie i poczekać, aż pralka zakończy program, potem oddzielnie zacząć wirowanie o prędkości nie większej, jak osiemset obrotów.

Niektórzy polecają, aby ustawić spin na nie więcej, niż sześćset obrotów, jednak praktyka pokazuje, że taki spin bywa wyjątkowo nieefektywny. Zestaw osiemset nie jest istotny dla szlafroka. W jakiej temperaturze powinno się go zatem prać? Eksperymenty udowodniły, że optymalna temperatura dla bawełnianego szlafroka frotte wynosi sześćdziesiąt stopni Celsjusza, natomiast dla szlafroka bambusowego czterdzieści stopni Celsjusza. Niektórzy zastanawiają się, czy bawełniany szlafrok frotte można prać w temperaturze dziewięćdziesiąt stopni. Odpowiedź jest jednak bardzo oczywista – niepożądana. To nie mogłoby się skończyć sukcesem.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.softcotton.pl.