Szymon Brodziak | wystawa fotografa w Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie

7462

Zaproszenie do Muzeum Fotografii w Berlinie to kolejne już wyróżnienie dla polskiego fotografa Szymona Brodziaka z Poznania, uznanego przez Fashion TV podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2013 roku za najlepszego na świecie autora czarno-białych kampanii reklamowych. Brodziak to pierwszy Polak i jednocześnie najmłodszy artysta w historii czasowych wystaw, spośród zaproszonych do współpracy przez Fundację Helmuta Newtona.

W gronie legend

Helmuta Newtona i Franka Horvata pasjonatom fotografii nie trzeba przedstawiać. Zmarły w 2004 roku Newton to jeden z najwybitniejszych fotografów mody w historii. Podobnie jak nierozstający się od 65 lat z aparatem Horvat, którego sesje przez dekady prezentowały czołowe magazyny modowe.

„Wolą Helmuta Newtona, założyciela Fundacji, było to, aby w Muzeum Fotografii w Berlinie jego prace były wystawiane w towarzystwie zdjęć innych artystów. Tegoroczna ekspozycja będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż obok dzieł legend – Newtona i Horvata – pojawią się zdjęcia niezwykle utalentowanego Polaka. Bardzo uważnie obserwujemy artystyczny rozwój Szymona Brodziaka, który jest najmłodszym artystą, którego prace będą prezentowane przez naszą Fundację. Z jednej strony Brodziak zdaje się hołdować ideałom piękna obowiązującym w fotografii mody i aktu, z drugiej jednak podważa funkcjonujące w nich stereotypy. Dramaturgia wizualna jego zdjęć sprawia, że mamy wrażenie oglądania spektakularnych kadrów filmowych” – mówi dr Matthias Harder, kurator wystawy, reprezentujący Fundację Helmuta Newtona.

Szymon Brodziak nie ukrywa, że niezwykle ceni twórczość Newtona: „Wiele razy odwiedzałem berlińskie Muzeum Fotografii, aby oglądać prace Helmuta Newtona. Również imponują mi prace Franka Horvata, który już od ponad sześciu dekad współtworzy historię współczesnej fotografii. Dlatego aż trudno mi uwierzyć, że znajdę się w tak wyjątkowym gronie, w tak wyjątkowym miejscu. To wielki zaszczyt, ale również zobowiązanie” – podkreśla.

Czarno-biała rzeczywistość

Szymon Brodziak fotografuje przede wszystkim kobiety. Jego sesje można znaleźć na łamach polskich i zagranicznych magazynów a także kartach limitowanych kalendarzy. Tworzy zapadające w pamięć edytoriale i zdjęcia wykorzystywane w kampaniach reklamowych największych rodzimych i międzynarodowych firm. Czasami sięga po klasyczne – ale nigdy banalne – środki wyrazu, zdarza mu się wzbudzać kontrowersje i prowokować dwuznaczności, prezentując bohaterki w niecodziennych rolach i pozach. Jego prace zawsze są monochromatyczne. „Myślę czernią i bielą, patrzę w czerni i bieli i widzę kadry czarno-białe” – mówi Brodziak. Sam w swojej twórczości nie doszukuje się filozofii. Udowadnia, że komercyjna fotografia może być również artystyczna.

Newton. Horvat. Brodziak

Na wystawę niecierpliwie czekali miłośnicy twórczości samego Helmuta Newtona: wśród około 70 jego są i takie, które nigdy wcześniej nie gościły w Muzeum Fotografii. Dorobek Franka Horvata prezentowany jest w Berlinie w postaci ponad 200 zdjęć, będących częścią realizowanego od ponad 60 lat projektu „House with 15 Keys”. Podczas wystawy w Berlinie Brodziak prezentuje 35 swoich wielkoformatowych fotografii, podsumowujących dziesięciolecie jego pracy i najpełniej oddających jego artystyczne credo: What you see, is who you are (Jesteś tym, co widzisz).

Kilka prac Szymona Brodziaka z wystawy:

„NEWTON. HORVAT. BRODZIAK”
Konferencja prasowa 03.06.2015, g.11.00
Wernisaż 03.06.2015, g.20.00
Wystawa 04.06 – 15.11.2015
Fundacja Helmuta Newtona, Muzeum Fotografii
Jebensstrasse 2, 10623 Berlin

Od redakcji Promodels.pl

Wystawa jest czynna do 15.11.2015 tak więc serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy będą mieli taką okazję do odwiedzenia Berlina w tym czasie i zobaczenia prac Szymona (oraz oczywiście Horvata i Newtona) na własne oczy. My mieliśmy okazję zobaczyć tą wspaniałą wystawę na własne oczy podczas wernisażu i zapewniamy, że warto się na nią wybrać!

Helmut Newton (1920-2004)

był jednym z najodważniejszych fotografów mody w historii. Pracował dla luksusowych magazynów, m.in. dla „Elle” i „Vogue”. Nazywany często „królem perwersji”, gdyż chętnie przedstawiał modelki w kontrowersyjnych scenach, często roznegliżowane. Urodził się w Berlinie, ale był obywatelem świata. Mieszkał, m.in. w Australii (tam w czasie wojny służył w armii i poznał swoją żonę June), Paryżu, Monte Carlo i Los Angeles. Zmarł w 2004 roku w Kalifornii. www.helmutnewton.com

Frank Horvat (ur. w 1928 roku)

zasłynął sesjami modowymi, które od połowy lat 50. do końca lat 80. były publikowane w najważniejszych magazynach. Mieszkający od 1955 roku we Francji kosmopolita, blisko 20 lat temu porzucił profesjonalne aparaty na rzecz zwykłego „kompaktu”, z którym nigdy się nie rozstaje. Zawsze wyznaczał nowe trendy, także technologiczne. Jako jeden z pierwszych artystów, już na początku lat 90., rozpoczął eksperymenty z Photoshopem.
W 2011 roku ukazała się aplikacja na tablety (Horvatland), będąca interaktywnym podsumowaniem 65-letniego dorobku twórcy.
www.horvatland.com

Szymon Brodziak (ur. 1979 w Poznaniu)

z wykształcenia jest ekonomistą, ale szybko porzucił wyuczony zawód, aby profesjonalnie zająć się fotografią. Jest laureatem prestiżowych nagród, otrzymał między innymi trzy złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012, zarówno
za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Wydany w 2014 roku autorski album „Brodziak ONE” otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka” w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. W Poznaniu prowadzi autorską galerię fotografii Brodziak Gallery.
www.szymonbrodziak.com

Muzeum Fotografii – Fundacja Helmuta Newtona

Fundacja Helmuta Newtona powołana w 2003 roku przez Helmuta Newtona i June Newton, krótko przed śmiercią artysty, prowadzona jest w Muzeum Fotografii od 2004r. Fundacja i Muzeum popularyzują dorobek artysty oraz jego żony June Newton, która od lat 70. tworzy portrety pod pseudonimem Alice Springs. Muzeum, zgodnie z wolą fundatora, nie jest „martwym muzeum”, ale „żyjącą instytucją”. W ramach czasowych wystaw muzeum prezentuje także dorobek twórców, którzy w swojej działalności artystycznej prowadzą twórczy dialog z pracami Newtona.
www.helmutnewton.com