Jak wybierać buty dla dzieci?

2191

O ile w przypadku kupna butów dla dorosłego człowieka wszystko jest jasne: trzeba kupić takie, w których dobrze się wygląda, które pasują do pozostałej części ubrania oraz które są wygodne, tak już w przypadku kupna butów dla dziecka, wszystko się komplikuje. Dlaczego? Poniżej przyjrzeliśmy się, dlaczego odpowiedni dobór obuwia dla dziecka wpływa na jego rozwój oraz jak ocenić, czy buty są dobre dla naszej pociechy. 

1. Dlaczego kwestia zakupu butów dla dziecka jest wyzwaniem dla rodziców?

2. Czy warto kupować dzieciom buty z wysoką cholewką?

3. Jakie sandały na lato dla dziecka wybrać?

4. Dlaczego nie warto kupować tanich, chińskich butów?

Dlaczego kwestia zakupu butów dla dziecka jest wyzwaniem dla rodziców?

Po pierwsze, trudnością jest rozpoznanie momentu, w którym dziecko powinno już zmienić obuwie na większe. Standardowo ocenia się, że raz na trzy miesiące powinniśmy sprawdzić, czy rozmiar stopy dziecka jest zgodny z wymiarami wkładki w butach. Chodzenie w zbyt małych butach może doprowadzać do deformacji stopy, a w ślad za tym: do upośledzenia układu kostnego oraz do nabierania złych nawyków w sposobie poruszania się przez dziecko. Sam malec często nie będzie w stanie wyczuć, że jego problemem jest to, że wyrósł już z butów. Podobnie jest, jeśli myślimy o sytuacji przeciwnej: dzieci nie są w stanie wyczuć, że buty są na nie zbyt duże, dlatego pytanie je o zdanie w sklepie obuwniczym, podczas przymierzania modeli butów nie ma sensu.

Podczas podejmowania decyzji o tym, jaki rozmiar buta dla dziecka kupić powinniśmy wziąć pod uwagę to, że dziecko rośnie bardzo szybko. Dodatkowo, rozmiar stopy zmienia się w trakcie chodzenia, a nawet czasami w trakcie dnia (ze względu na zmianę ciśnienia). Dlatego poleca się kupować dziecku zawsze buty o około 10 milimetrów większe niż wynika to z aktualnego rozmiary stopy zmierzonej na płasko. 

Czy warto kupować dzieciom buty z wysoką cholewką?

Szukając obuwia odpowiedniego dla dzieci należy też koniecznie wziąć pod uwagę kwestię wysokości cholewki. Niewiele rodziców o tym wie, ale ortopedzi z całego serca polecają buty z wysoką cholewką. Ten dodatkowy element w bucie jest jak rusztowanie dla budynku: podtrzymuje stopę i wspomaga jej prawidłowe ustawienie w trakcie wykonywania ruchów. Zdecydowanie też cholewki są przeznaczone dla dzieci, które mają wyjątkowo szczupłą łydkę. Dodatkowo też, cholewki chronią buty przed deformacją. Należy jednak tutaj zwrócić uwagę oczywiście na porę roku. Wiosną, gdy temperatura rośnie, dzieci mogą zacząć przegrzewać się w butach z wysoką cholewką, szczególnie wtedy, gdy cholewka jest wzmacniania futerkiem. 

Jakie sandały na lato dla dziecka wybrać?

Szukając sandałków dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na ich budowę oraz na materiały, z których zostały wyprodukowane. Istotne jest to, aby materiały były miękkie i nie obcierały delikatnej skóry dziecka. Dodatkowo, powinny być to raczej materiały naturalne, oddychające, takie jak skóra naturalna i bawełna. Jeśli natomiast chodzi o budowę sandałków dla dzieci na lato, starajmy się wybierać raczej takie, które mają wzmocnienie na piętach. Buty z zabudowaną piętą dla dzieci znacznie lepiej „trzymają“ stopę w pionie i wspierają prawidłowy rozwój układu kostnego u malca. Takie własnie są buty dla dzieci Bartek. Sandałki powinny być na rzepy, których powierzchnia byłaby na tyle duża, że samoistne rozpinanie się butów powinno być zniwelowane do minimum. Buty ze słabym zapięciem są nie tylko niewygodne dla dziecka, ale mogą się okazać również przyczyną wypadków. 

Dlaczego nie warto kupować tanich, chińskich butów?

Zdarza się, że w klepach natkniemy się na bardzo złe buty. Ne należy ufać dość powszechnemu przekonaniu, że jeśli coś jest w sprzedaży, to na pewno jest w porządku. Zdarza się, że buty są produkowane w bardzo złych warunkach w Chinach, bez większej wyobraźni, za to przy niskich kosztach. Efektem są dziecięce buty, które nie zginają się elastycznie w miejscu, w którym zgina się stopa (a to bardzo ważne!). Do innych czasami spotykanych szokujących przypadków są buty, które mają nadmiernie spłaszczone przestrzenie na palce. Dziecko, jak wspomniano wyżej, nie jest w stanie często określić, na czym polega jego dyskomfort: dostosowuje się do wszystkiego znacznie szybciej niż dorośli, bo po prostu nie zna zasad, nie ma doświadczenia ani jego układ poznawczy nie jest jeszcze na tyle wykształcony, aby dokonywać trafnych ocen. Dlatego jako dorośli wybierając buty powinniśmy sprawdzić, czy na czubkach butów znajdują się paluszki dziecka oraz jak wygląda elastyczność podeszwy. O tym, jaka jest różnica między sensownym projektem i wykonaniem butów, a chińszczyzną, można przekonać się oglądając zdjęcia na tej stronie: butymodne.pl

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jakie buty wybieramy: zimowe, czy letnie, musimy zwrócić uwagę na to, czy mają nieślizgające się podeszwy oraz czy wchłaniają pot. Muszą to być też buty o możliwie jak najmniejszej przemakalności oraz takie, które trzymają stabilnie stopę w pionie. Kupowanie butów z wkładką ortopedyczną powinno być poprzedzone wizytą u ortopedy. Większość dzieci w wieku do 5 roku życia ma fizjologiczne płaskostopie, które nie wymaga specjalistycznej korekty. 

źródło: artykuł partnera